Nr 11 (2002)
Artykuły

Analiza zjawisk korupcyjnych w Polsce: struktura, uwarunkowania społeczno-polityczne i sposoby zwalczania - doniesienie z badań

Opublikowane 25.04.2002

Słowa kluczowe

  • badania kryminologiczne,
  • korupcja,
  • criminological research,
  • corruption

Jak cytować

Analiza zjawisk korupcyjnych w Polsce: struktura, uwarunkowania społeczno-polityczne i sposoby zwalczania - doniesienie z badań. (2002). Biuletyn Kryminologiczny, 11, 7-26. https://doi.org/10.5281/zenodo.7863142

Abstrakt

Celem badań jest dostarczenie odpowiedzi na pytanie dotyczące postaw i opinii Polaków dotyczących rozmaitych form zjawisk korupcyjnych (przekupstwo, protekcja, korupcja polityczna i gospodarcza) w Polsce 1O lat po rozpoczęciu transformacji ustrojowej.
Przedmiotem zainteresowania były opinie na temat rozprzestrzenienia się rozmaitych form zjawisk korupcyjnych, powodów tych zjawisk, sposobów zwalczanie korupcji, oraz sposobów zapobiegania korupcji. Zwrócona została uwaga na definicje korupcji i ich związek z normami moralnymi i prawnymi występującymi w życiu publicznych i prywatnym.

Bibliografia

  1. Kutyłowski A., Rzepliński A., Opinie na temat łapownictwa jako przestępstwa i zjawiska społecznego [w:] B. Hołyst (red.), Opinia publiczna i środki masowego przekazu a ujemne zjawiska społeczne, Warszawa 1981, s. 154-155.
  2. Podgórecki A., Całościowa analiza społeczeństwa polskiego. Socjologiczny punkt widzenia, „Prace IPSiR UW” 1978, nr 2.